Uniwersytety w Niemczech – to trzeba wiedzieć o niemieckich uczelniach

Niemieckie uniwersytety należą do najlepszych, najbardziej renomowanych na świecie i definitywnie wartych poznania. Wśród nich jest kilka znanych na cały kontynent, o których nie bez powodu mówi się, że są miastami studenckimi. Wielu Polaków wybiera zarówno studia w Niemczech jak i udaje się tam na Erasmusa. Dlaczego warto to rozważyć i czy każdy może się dostać?

Uczelnie niemieckie i ich rodzaje

W roku uniwersyteckim 2021/2022 w Niemczech istniały 422 szkoły wyższe. Lista szkół wyższych Republiki Federalnej Niemiec zawiera aktualnie istniejące, państwowe i uznane przez państwo uniwersytety. Wśród 422 szkół wyższych na terenie Niemiec znajduje się 108 uniwersytetów, 6 wyższych szkół pedagogicznych, 16 teologicznych, 52 artystyczne, 210 wyższych szkół zawodowych i 30 wyższych szkół zarządzania. 115 z wymienionych to szkoły prywatne.

Największą szkołą wyższą w Niemczech jest IU Internationale Hochschule – czyli międzynarodowa szkoła wyższa, do której uczęszcza 100 000 studentów. Jest to prywatna wyższa szkoła zawodowa z siedzibą w Erfurcie i ponad trzydziestoma lokalizacjami w całych Niemczech. W kraju naszego zachodniego sąsiada szkolnictwo wygląda trochę inaczej i nie kładzie się takiego nacisku na studia i edukację teoretyczną. W Polsce przedstawia się to ostatnimi laty tak – choć trend szczęśliwie się odwraca – że każdy musi iść na studia, by zdobyć “papier”.

Tymczasem w Niemczech na Uniwersytetach studiuje się z pasji i podążając za pragnieniem wiedzy. Jeśli jednak ktoś chce przyuczyć się do zawodu, to od niemalże najmłodszych lat jest to możliwe i wspierane przez państwo. Dzięki temu Niemcy dysponują taką ilością fachowców, wykwalifikowanych i usatysfakcjonowanych ze swojej pracy i jej wyników pracowników. Ponadto pracownicy ci znają się na swoim fachu nie tylko w teorii.

Miasta uniwersyteckie w Niemczech

Uniwersytet Humboldta w Berlinie

W Niemczech na studia na uniwersytecie można wybrać się do:

  • Universität Augsburg. Jest to uniwersytet państwowy, finansowany z pieniędzy publicznych, o statusie publicznoprawnym. Założony został w 1970 roku, studiuje na nim 19 975 studentów.
  • Otto-Friedrich-Universität w Bambergu, założony w 1647 roku.
  • Universität Bayreuth (1972 rok założenia, 12 773 studentów).
  • Freie Universität Berlin (1948, 41 548).
  • Humboldt-Universität zu Berlin (1810, 40 332).
  • Technische Universität Berlin (1879, 34 224).
  • Universität der Künste Berlin (1699, 4 156).
  • Weißensee Kunsthochschule Berlin (wyższa szkoła artystyczna, założona w 1946, kształcąca 837 studentów).
  • Universität Bielefeld (1969, 24 488).
  • Ruhr-Universität Bochum (1962, 42 089).
  • Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn (1818, oferuje 36 805 miejsc studentom). Jest to uniwersytet Fryderyka Wilhelma Króla Pruskiego w dawnej stolicy Niemiec zachodnich. Bonn był stolicą Niemiec przez czterdzieści dwa lata.
  • Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig (1745, 17 709).
  • Universität Bremen (1971, 17 984). Brema jest bardzo pięknym i atrakcyjnym turystycznie miastem, do którego rokrocznie przyjeżdża wielu ciekawych miasta podróżników. To relatywnie niewielkie miasto, rozmiarami przypominające Poznań, które tętni życiem. Niegdyś należące do Hanzy, znajduje się blisko morza. Najważniejszymi zabytkami są pomnik muzykantów, Rolanda, dzielnica Schnoor czy ulica Bednarzy.
  • Technische Universität Chemnitz (1836, 9 632).
  • Technische Universität Clausthal (1775, 3 446) i wiele, wiele innych.

Najstarsze uniwersytety niemieckie

Uczelnie niemieckie posiadają wieloletnią tradycję w kształceniu. Są to renomowane uniwersytety i inne szkoły wyższe, prywatne i państwowe. Część z nich pamięta jeszcze czasy świetności Cesarstwa Niemieckiego i Królestwa Prus. Uczelniane gmachy same w sobie są zabytkami architektury i przykuwają wzrok. Tymczasem można w nich studiować i to nie tylko będąc narodowości niemieckiej. Do najstarszych uniwersytetów zalicza się pierwsza, powstała w 1386 roku uczelnia w Heidelbergu. Pierwsze uniwersytety niemieckie powstawały właśnie na przełomie XIV i XV wieku.

Uniwersytet w Heidelbergu ma istotne znaczenie dla niemieckiego systemu szkolnictwa wyższego jednak Uniwersytet Berliński wiedzie prym. Najważniejsza z uczelni została założona przez Wilhelma Humboldta w 1810 roku. Najstarszym uniwersytetem na świecie jest założony w 1088 uniwersytet w Bolonii we Włoszech. Za nim podążają uczelnie francuskie i angielskie. Początki uniwersytetu w niemieckim Erfurcie sięgają natomiast 1379 roku.

Uniwersytet w Heidelbergu

Heidelberg jest pięknym miastem

Czyli Uniwersytet Ruprechta Karola w Heidelbergu (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) należy do elitarnych uniwersytetów niemieckich i jest wspierany finansowo przez rząd. Na uniwersytecie studiuje 28 448 młodych ludzi. Uniwersytet powstał w czasie wielkiej schizmy. Wielka schizma trwała w latach 1378-1417 i odnosiła się do kościoła, ściślej mówiąc do okresu, gdy kilku kandydatów rościło sobie prawo do miana papieża.

Praski uniwersytet założony w 1348 oraz wiedeński z 1365 zaliczają się do wcześniejszych uniwersytetów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Na uczelni w Heidelbergu nauczano filozofii, teologii, medycyny oraz prawa. Uniwersytet ten był centrum kalwinizmu. Z końcem XVII wieku podczas wojny z Francją szkoła została zniszczona, czasowo zamknięta, zaś później straciła swój protestancki charakter. W 1802 ją zreorganizowano i tu też rozwinął się romantyzm heidelberski.

Obecnie uniwersytet w różnych rankingach zajmuje wysokie miejsca, zawsze w pierwszej trójce w Niemczech, w pierwszej dwudziestce w Europie (12. wg Shanghai Ranking of World Universities) oraz wysokie pozycje na świecie. Wywodzą się stąd laureaci nagrody Nobla.

Najlepsze uniwersytety niemieckie

Do najlepszych uniwersytetów niemieckich zalicza się wspomniana uczelnia w Heidelbergu, również założony w 1457 uniwersytet we Fryburgu. Za nimi podąża Uniwersytet Techniczny w Monachium i Instytut Antropologii Ewolucyjnej Marxa Plancka w Lipsku. Kierunki jak filozofia a także w mniejszym stopniu antropologia, socjologia czy psychologia wymagają od studentów dużo zaangażowania, na jedno miejsce jest wielu chętnych, aczkolwiek przyjmuje się jedynie najlepszych z kandydatów, wykazujących talent oraz pęd do wiedzy.

Rankingi najlepszych uczelni niemieckich

Uniwerytet w Berlinie

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie wg londyńskiego magazynu Times Higher Education znajduje się aż siedem uniwersytetów z Niemiec.

  • Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München). Plasuje się on na 32 miejscu (stan na rok 2022). W rankingu podano ponadto informacje takie jak stosunek kobiet do mężczyzn: 61:39 oraz procent zagranicznych studentów: 18%.
  • Zaszczytne drugie miejsce w Niemczech zajmuje Uniwersytet Techniczny w Monachium (Technische Universität München, w skrócie TUM). Na świecie jest to lokata 38. a uczy się tu aż 33% studentów z zagranicy. Stosunek żeńskich studentów do męskich wynosi 37:63.
  • Trzecim niemieckim uniwersytetem jest Universität Heidelberg, będący 42. na świecie.
  • Czwarta niemiecka uczelnia zajmuje 73. pozycję wśród pozostałych uniwersytetów na globie. Jest to Charité – Universitätsmedizin Berlin.
  • Humboldt-Universität zu Berlin dierży 74. lokatę na świecie i piątą w kraju zachodniego sąsiada.
  • Szósty w Niemczech Universität Tübingen z Tybingi jest 78. na świecie.
  • Freie Universität Berlin jest siódmą najlepszą niemiecką uczelnią a 83. wśród innych na świecie.
  • Dalsze miejsca zajmują uniwersytet we Freiburgu, RWTH Aachen, Bonn, Göttingen oraz Hamburg. W 150. mieszczą się także Uniwersytet Techniczny w Berlinie oraz ex aequo Mannheim i Ulm.

Szkolnictwo wyższe w Niemczech – jak wygląda?

Biblioteka uniwersytecka

Idee Humboldta, założyciela Uniwersytetu Berlińskiego, które dotyczyły jedności nauczania i badań a także wolności dla nauki i sztuki oraz autonomii uniwersytetu stanowią integralne elementy i filary niemieckiego systemu szkolnictwa wyższego. Termin uniwersytet odnosi się zarówno do tradycyjnych uniwersytetów, które nazwalibyśmy kształceniem teoretycznym i często humanistycznym, jak też do uniwersytetów technicznych, których specjalnością są nauki przyrodnicze i tzw. inżynierskie oraz Gesamthochschulen.

W Niemczech wcześnie wybiera się ścieżkę kariery a szkoły zawodowe nie są uznawane poniekąd za gorsze a równoważne czy wręcz są bardziej poważane. Z rozwagą i namysłem należy podejść do wyboru przyszłego zawodu, by przygotować się dobrze do fachu. Wprowadzone w 1970 roku Fachhochschulen czyli szkoły zawodowe cechują się praktyczną orientacją kształcenia.

W programie studiów przewidziany jest semestr praktyk, zaś wykładowcy muszą wykazywać się doświadczeniem pozaakademickim, co u nas byłoby niezwykłe. Wyższe szkoły zawodowe administracyjne kształcą urzędników państwowych wyższej rangi.

Uniwersytet – specyfikacja

Fachbereich/Fakultät w zależności od landu jest podstawową jednostką organizacyjną (wydział). Jak w Polsce uniwersytetem kieruje rektor lub tzw. prezydent. Studia na uniwersytecie trwają zwykle od 8-10 semestrów. Nierzadko studenci studiują dłużej niż przewidziany okres, jednak całość nie powinna przekraczać pewnych ustalonych norm czasowych. Kończąc studia uzyskuje się tytuł dyplomowanego, np. psychologa lub magistra. Na niektórych kierunkach przeprowadzane są egzaminy państwowe.

Największe uniwersytety niemieckie

Największą szkołą wyższą w Niemczech jest IU Internationale Hochschule z 100 tys. studiujących. Największy uniwersytet z 67 000 studentów to Fernuniversität in Hagen, czyli wyższa uczelnia prowadząca kursy korespondencyjne, online – wyłącznie zaoczne. Präsenzuniversitäten są to uniwersytety, na których wykłady odbywają się w obecności profesorów i studentów, czyli de facto klasyczne uczelnie.

Ponad 50 000 studentów uczęszcza na Uniwersytet Koloński oraz LMU (Ludwig-Maximilians-Universität München). Również ponad 50 tys. studiujących jest na prywatnych wyższych szkołach zawodowych w różnych lokalizacjach, należących do FOM Hochschule für Oekonomie und Management. W którym z nich najbardziej warto studiować? Uniwersytet w Monachium został już wspomniany, w tym miejscu możnaby przyjrzeć się bliżej Universität zu Köln.

Universität zu Köln

Kolonia z lotu ptaka

Jest to wyższa szkoła naukowa w Kolonii ze spektrum naukowym i organizacyjnym Volluniversität, czyli szkoły wyższej, na której możliwe jest studiowanie podstawowych naukowych dziedzin specjalistycznych/fakultetów. Klasycznie zaliczane są tu nauki humanistyczne włącznie z filozofią, teologią jak również matematyka, prawo i medycyna.

Uniwersytet w Kolonii został założony w 1919 roku jako drugi w Republice Weimarskiej po Uniwersytecie w Hamburgu. Po utracie Uniwersytetu Cesarza Wilhelma w Strasburgu w skutek wybuchu I wojny światowej miał on kontynuować jego tradycję i wzmacniać niemiecką pozycję nad Renem. Jest to największy Präsenzuniversität w Niemczech. Stary (Die Alte Universität) Uniwersytet Koloński powstał w 1389 na zlecenie papieża. Był on czwartym uniwersytetem Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Zamknięto go w 1798. W jego miejsce nastała Université de Cologne organisé en Ecole centrale. Nowy Uniwersytet jest istotnie nowy, ale ma bogatą historię. Nowy Uniwersytet w Kolonii dysponuje wieloma wydziałami i szeroko zakrojoną strukturą organizacyjną i naukową. Oferuje wiele możliwości. Uniwersytet powstawał na skutek wieloletnich starań mieszkańców, lecz wpierw założono w 1901 Wyższą Szkołę Handlową, która jedenaście lat później została przyłączona do gminnej i społecznej Wyższej Szkoły administracji. W 1904 powstała natomiast w Kolonii Akademia Medycyny Praktycznej.

Uniwersytet w Kolonii jak ten we Frankfurcie został pruskim uniwersytetem kraju związkowego/stanowym, należącym do państwowych uniwersytetów niemieckich. Z fakultetów o naukach społecznych i ekonomicznych rozwinęły się inne i tak w 1920 nauki prawnicze, zaś dopiero w 1955 matematyczno-przyrodnicze a całkiem niedawno humanistyczne (2007).

Najtańsze uniwersytety i miasta w Niemczech

Wybierając studia trzeba, oczywiście, kierować się zainteresowaniami i predyspozycjami, aczkolwiek finanse również odgrywają pewną rolę podczas podejmowania decyzji. Wraz z szalejącą inflacją ceny wynajmu mieszkań rosną w zastraszającym tempie, choć, naturalnie, w Niemczech nie ma takich problemów ani paradoksalnych sytuacji jak w Polsce, to jednak na życie w 2023 roku trzeba wydać więcej niż przed rokiem. Jeszcze przed trzema laty ze stypendium czy pieniędzy od rodziców student był w stanie odłożyć.

Do dziś, dysponując mniej więcej 1000 euro najdroższą pozycją, niezmiennie, jest właśnie mieszkanie, które “zjada” miesięcznie ok. połowę a przynajmniej ⅓ pieniędzy. Na upartego da się przeżyć za 600 euro, mieszkając na pokoju kosztującym 350, jednak nie chodzi o to, by oszczędzać na każdym kroku i odmawiać sobie wszelkich przyjemności.

Do najdroższych miast dla studentów należą Monachium, następnie Kolonia, Frankfurt nad Menem czy Hamburg. Po drugiej stronie wymienić można, np. Drezno.

Które uniwersytety są najtańsze? Top 3

Rynek w Dreźnie

  • Lipsk. To tu bez wątpienia najbardziej opłaca się studiować, jeśli nie chcemy zbankrutować. Lipsk leży w Saksonii, na wschodzie Niemiec. Jest to miasto targowe, atrakcyjne turystycznie, z bogatą ofertą rekreacyjno-sportowo-wypoczynkową. Jest on też ciekawy pod względem kulturowym i tętni tu życie nocne. Lipsk kojarzony jest również z Neo Rauch i Nową Szkołą Lipską. Można tu wynająć mieszkanie/pokój za mniej niż 300 euro miesięcznie.
  • Drezno jest bardzo zbliżone pod kątem kosztów życia. Drezno położone jest nad Łabą, również w Saksoni, nieopodal granicy z Polską, stąd ceny są tutaj mocno konkurencyjne i przystępne. Natrafimy tu na wiele zabytków epoki baroku. Jest tu najwięcej klubów studenckich.
  • Kolejnym relatywnie tanim miastem jest Jena. Położona w Turyngii na wschodzie Niemiec zamieszkana jest przez nieco ponad 110 500 mieszkańców a mimo to dysponuje uczelnią. Uniwersytet Friedricha Schillera przedstawia ciekawą ofertę naukową, zaś nieopodal znajduje się Weimar, znany choćby dzięki Goethemu. Wśród innych tanich miast wymienić można, np. mniej znane Halle.

Najatrakcyjniejsze miasta studenckie w Niemczech

Konstancja centrum

Rankingi w tym temacie są mniej lub bardziej subiektywne. Niemniej jednak niektóre miasta są bardziej przyjazne i chętniej wybierane przez młodych ludzi. W Niemczech studiuje ok. 2 mln osób, z których każda znalazła coś dla siebie. Mowa jest niekiedy o miastach studenckich, jednakże polskiego studenta mogą interesować podczas poszukiwania nieco inne aspekty, jak, np. możliwość nauki języka. Abstrahując od stopnia jego znajomości, jako że często możemy uczyć się w Niemczech po angielsku, można polecić kilka miast.

Bonn jest jednym z wartych rozważenia miast na studia. W Bonn znaleźć można bez problemu tani klub czy pub a co więcej, odbywają się tu piękne i kolorowe jarmarki świąteczne. Student w Bonn może się pogubić, ponieważ uniwersytet składa się z ponad trzystu budynków a w jego skład wchodzą zamki i wille. Dzięki temu można a wręcz trzeba eksplorować całe miasto. Innym godnym wymienienia miastem jest Konstancja.

Konstancja leży nad jeziorem Konstancja, nieopodal granicy ze Szwajcarią, dlatego gwarantuje zapierające dech w piersi widoki. To nie lada gratka dla każdego miłośnika przyrody, który chciałby studiować w otoczeniu sielskich krajobrazów. Uniwersytet ten należy do najbardziej prestiżowych w kraju. Poza nauką oferuje wiele zajęć sportowych, co nie jest bez znaczenia. Tu również odbywają się, np. festiwale filmowe i jazzowe. Getynga czy renomowana Tybinga są innymi ciekawymi miastami.

Konstancja nad wodą i górami

Dokąd na stypendium Erasmus?

Warto wspomnieć o stypendiach zagranicznych, tzw. wymianach, chociaż nikt się nie wymienia a jest to jednostronny wyjazd. Uczestnicząc w programie stypendialnym Erasmus (nazwa pochodzi od niderlandzkiego filologa, filozofa, pedagoga i jednego z czołowych humanistów renesansu, który głosił, iż człowiek z natury jest dobry, zaś zło pochodzi z niewiedzy) wybiera się najpierw interesujące nas miasto z oferty uczelni. Tzn. w teorii można nawiązać współpracę z dowolnym uniwersytetem w Europie.

W praktyce jednak obowiązują często już zawarte umowy między uczelniami. Zajmują się tym wyznaczeni do tego celu koordynatorzy. Dla przykładu z kierunku filologia germańska na wydziale neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu można pojechać do Bamberga, co stanowi średnio interesującą ofertę, Freiburga położonego w najdalszym zakątku Niemiec, na południowym-zachodzie kraju, blisko granicy z Francją i w otoczeniu pięknych krajobrazów.

Dalej można zdecydować się na Kilonię nad morzem, Greifswald, mało atrakcyjne Bielefeld, zabytkową Kolonię, wielki i tętniący życiem, multikulturowy Berlin, Hannover, Düsseldorf czy, np. Pragę – miasto Franza Kafki. By wyjechać trzeba spełniać określone kryteria, tzn. mieć dobre oceny, natomiast po powrocie zdać różnice programowe. Wybierając się na studia do Niemiec szukamy na interesującym nas kierunku przedmiotów, które byłyby ekwiwalentami. Odnośnie do stypendium, UAM oferuje między 450-700 euro/m-c.

Polskie uczelnie w Niemczech i uniwersytety przygraniczne

Polskie uczelnie w Niemczech w zasadzie nie istnieją. Alternatywnie można podjąć studia na IU, na którym istnieje możliwość studiów online. Jest też opcja niemiecko-polskich studiów. W ten sposób można studiować w dwóch językach, poznając obie kultury, jednakże zwykle nie ma tu taryfy ulgowej dla osób słabiej znających język. Studia takie trwają w Regensburgu klasyczne sześć semestrów.

Uczelnia przy granicy Polski z Niemcami – Viadrina

Viadrina uniwersytet przygraniczny

Viadrina we Frankfurcie nad Odrą jest bardzo znaną uczelnią na granicy polsko-niemieckiej. Warto przyjrzeć się jej bliżej. Viadrina leży na styku Brandenburgii i woj. Lubuskiego. Niegdyś Alma Mater Viadrina (zał. w 1506 r.), obecnie reaktywowany w 1991 roku Uniwersytet Viadrina może pochwalić się znakomitymi osobistościami, które się tu kształciły: m.in. Kleist i bracia von Humboldt.

Ów Uniwersytet Europejski zajmuje się głównie kształceniem w obszarze współpracy polsko-niemieckiej i skupia się na dialogu międzykulturowym. Na Viadrinie nie ma czesnego poza opłatą semestralną w wysokości 215 euro. Studiując na Viadrinie można korzystać za darmo z komunikacji miejskiej w Berlinie, Frankfurcie oraz Brandenburgii. Można otrzymać również stypendium startowe w wysokości 3000 euro. By zrobić tańsze zakupy, należy udać się do oddalonych o dwadzieścia minut spacerem Słubic. 33% studentów jest pochodzenia innego niż niemieckie. Viadrina oferuje studia z obszaru ekonomii, prawa i kulturoznawstwa a dyplom nie musi być nostryfikowany w innych krajach.

Jak dostać się na uniwersytet w Niemczech?

Nauka na uczelni

Chcąc podjąć studia na uniwersytecie niemieckim należy wiedzieć, iż studia na publicznych uczelniach są szczęśliwie bezpłatne. By zostać przyjętym należy spełniać kryteria. Głównym wymaganiem jest świadectwo maturalne i test znajomości języka, w jakim będziemy studiować. Poza tym nie ma innych egzaminów w procesie rekrutacji.

Certyfikat z języka niemieckiego powinien być zdany na poziomie C1. Do najpopularniejszych certyfikatów zaliczane są DSH, DSD II oraz TestDaF. Natomiast jeśli ukończyliśmy filologię germańską, dyplom jest zazwyczaj wystarczającym dowodem poświadczającym znajomość języka. Tym samym mając dobre oceny i mówiąc płynnie po niemiecku nie będzie najmniejszych problemów z dostaniem się na uczelnię niemiecką.

Uczelnie medyczne i techniczne

Na koniec warto przyjrzeć się dokładniej uczelniom medycznym i renomowanym uczelniom technicznym, poważanym na całym świecie.

  • Po pierwsze najlepszą politechniką niemiecką jest TUM – czyli wymieniony wcześniej Uniwersytet Techniczny w Monachium. Odbywają się tu ważne badania naukowe. Uniwersytet Techniczny promuje wybitnie uzdolnionych studentów. Dewiza uczelni brzmi: “inwestujemy w talent, wiedza jest naszym zyskiem”. Monachijski Uniwersytet dysponuje piętnastoma wydziałami. Można zdecydować się na jeden z kierunków: architektura, informatyka, budownictwo, chemia, lotnictwo, fizyka, inżynieria mechaniczna i inne. TUM zajął 19. miejsce na świecie wśród szkół oferujących kształcenie w zakresie inżynierii i technologii.
  • Uniwersytet w Aachen. Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule słynie z innowacji i kształcenia na tym polu. Tu można zdobyć umiejętności praktyczne, nauczyć się tworzyć. Mający niebawem powstać zintegrowany uniwersytet techniczny będzie łączyć kierunki inżynierskie z naukami przyrodniczymi i medycyną, natomiast ekonomia i nauki społeczne połączą się, np. z matematyką.
  • Uniwersytet w Stuttgarcie jest jedną z najstarszych niemieckich uczelni. Ów uniwersytet należy do TU9. TU9 zrzesza największe i najlepsze politechniki w kraju. Jest tu dziesięć wydziałów, na których można studiować, m.in. inżynierię cywilną, przemysłową, samochodową, lotniczą czy kosmiczną.
  • Instytut Technologiczny w Karlsruhe – KIT – został założony w 1825 roku i specjalizuje się w nauczaniu przedmiotów takich jak nauki technologiczne, przyrodnicze czy matematyka (tzw. STEM). Studenci mają możliwość kształcenia się w międzynarodowych zespołach oraz brać udział w interdyscyplinarnych projektach badawczych. Można studiować tu zarówno nauki humanistyczne i społeczne jak też chemię i nauki biologiczne, inżynierię chemiczną i procesową czy inżynierię lądową.

RWTH Aachen

Najlepsze niemieckie uczelnie medyczne

Do najbardziej znanych uczelniach medycznych należą Uniwersytet w Heidelbergu jak też Charite, będący wydziałem medycyny uniwersyteckiej w Berlinie.

  • Uniwersytet w Heidelbergu czy 42. uniwersytet w światowych rankingach. Uniwersytet w Heidelbergu dysponuje dwoma wyspecjalizowanymi wydziałami medycznymi i należy do najlepszych uczelni wykładających medycynę w kraju. Studentów kształci się tu, m.in. w zakresie kardiologii, medycyny nuklearnej czy optyki. Do prestiżowych kierunków należą medycyna kliniczna, radiologia, chirurgia czy immunologia. Kierunki te są w pierwszej setce na świecie wg ranking przedmiotowego USNews.
  • Uniwersytet RWTH Aachen to Nadreńsko-Westfalska Wyższa Szkoła Techniczna w Akwizgranie. Zarówno szkoła jak i wydział medyczny należą do najlepszych w Niemczech. Klinikum Aachen obejmuje kilka wyspecjalizowanych klinik a także instytuty kliniczne i teoretyczne.
  • Uniwersytet w Lubece znany jest z działań naukowych w obrębie badań medycznych. Uczelnia koncentruje sie na zwalczaniu stanów zapalnych i infekcji. Ponadto w obszarze zainteresowań leży mózg, genetyka, metabolizm oraz technologie biomedyczne.
  • Witten/Herdecke to prywatny uniwersytet. Poza medycyną można tu studiować naukę pielęgniarską, stomatologię a także ekonomię czy filozofię.
  • Magdeburg. Zorientowana na praktykę szkoła kształci specjalistów, zajmujących się poważnymi schorzeniami. Magdeburg położony jest w Saksoni.

Wnioski – który uniwersytet wybrać?

Wybierając się na studia w Niemczech należy rozważyć różne opcje i uwzględnić, np. swoją sytuację finansową i koszty, wiążące się z wyborem danej uczelni. Niemieckie uniwersytety należą do najlepszych i najbardziej renomowanych na świecie. Wiele z nich jest bardzo dużych, na których rokrocznie studiują dziesiątki tysięcy studentów na kierunku z bogatej oferty studiów. Ponadto odznaczają się one wielowiekową tradycją i należą same do zabytków architektury w swoich miastach.

Niemniej jednak podczas wyboru uczelni warto zwrócić również uwagę na ocenę studentów, wypowiadających się w różnych ankietach. Tak o miast studenckich zaliczane jest Essen, Hamburg, Berlin, Heidelberg czy Tybinga. Miasta te dysponują ciekawą ofertą kulturalno-rekreacyjną oraz wieloma okolicznościami sprzyjającymi integracji.