Największe miasta Niemiec

Niemcy to ogromny kraj w sercu Europy. Zróżnicowane pod względem ludności, tzn. z wielką liczbą imigrantów, jak też z niechlubną historią, poprzedzoną okresem świetności, z kwitnącą gospodarką a z drugiej strony niżem demograficznym, wreszcie atrakcyjne zarówno turystycznie jak i, np. dla studentów i ludzi pracujących stanowią warty odwiedzenia i ciekawy kraj.

Największe miasta Niemiec pod względem powierzchni

Do największych niemieckich miast należą: Berlin – stolica kraju, Hamburg, Gardelegen, Möckern oraz Zerbst/Anhalt. Niektóre z tych nazw brzmią abstrakcyjnie i nieznajomo, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Berlin zostanie jeszcze dokładniej przedstawiony, ponieważ jako stolica zasługuje na uważniejsze mu się przyjrzenie. Berlin zajmuje powierzchnię 892 km2, w co wliczają się naturalnie również wioski z przedmieść i gminy, jak, np. w przypadku Paryża, co sprawia, że ten drugi liczy wraz z okolicznymi małymi miejscowościami ok 8 mln mieszkańców.

Powierzchnia Hamburga to 755,22 km2. Pełna nazwa Hamburga brzmi Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg. Wynika to z tego, iż należał on niegdyś do Hanzy, czyli związku kupców, stanowiącego potęgę wśród innych niemieckich a także ogólnie europejskich miast. W związku Hanzy istniała między innymi wymiana i swobodny handel dobrami, utrzymywano także stosunki z innymi krajami. Hanza stała się potęgą polityczną, przeżyła wiele lat świetności. Wszystkie jej miasta ulokowane były nad morzem czy też linią wody.

Gardelegen znajduje się w Saksonii i ma powierzchnię 632,24 km2. Powstałe w X wieku miasto ma niechlubną historię. Mówi się o zbrodni z Gardelegen. Przed końcem wojny, 13.04.45 SS prowadziło więźniów ze wschodu. Po napotkaniu na drodze amerykańskich czołówek więźniów spalono żywcem lub rozstrzelano.

Berlin największe miasto Niemiec

Möckern i Zerbst/Anhalt – gdzie się znajdują?

Möckern zajmuje powierzchnię 524,1 km2 i jest tym samym czwartym największym miastem Niemiec pod względem obszaru właśnie. Jest to miasto w Saksonii-Anhalt, w powiecie Jerichower Land. Nie wyróżnia się ono niczym charakterystycznym i jest relatywnie mało ciekawe turystycznie, jednakże chętnie osiedlają się tutaj Niemcy. Znajdziemy tu park Elbauen. Przepływa przez nie Ehle.

Zerbst/Anhalt nazywa się po polsku Czerwiszcze. Czerwiszcze obejmuje obszar rozciągający się na 467,65 km2, będąc tym samym piątym co do wielkości miastem Niemiec. Leży w landzie Saksonia-Anhalt, w powiecie Anhalt-Bitterfeld. Historycznie miasto posiada związki ze Słowianami, którzy założyli nad Łabą gród, niegdyś Ciervisti. Początki miasta sięgają X wieku. Poprzez dołączenie do niego wielu gmin granice miasta zostały przesunięte a ono powiększyło się sześciokrotnie. Tym samym spadła gęstość zaludnienia. Rzecz miała miejsce w 2010 roku.

Największe miasta Niemiec pod kątem ludności

Do najludniejszych miast Niemiec zaliczają się Berlin i Hamburg, adekwatnie do zajmowanej powierzchni. Następnie wymienić należy Monachium, Kolonię, Frankfurt nad Menem, Stuttgart, Düsseldorf, Lipsk, Dortmund oraz Essen. Co ciekawe, nasi zachodni sąsiedzi żyją głównie w dużych miastach, mowa w tym miejscu o 77% z nich. Niemcy kojarzą się z jednej strony z uprzemysłowieniem i prężnie działającą gospodarką, ale jest to możliwe również dzięki wsiom.

Znajdziemy tutaj tereny zielone a na południu wysokie góry i malownicze szlaki. Schwarzwald jest wspaniałym miejscem do wypoczynku. Jednak to duże miasta – stające się coraz większymi – przyciągają zarówno turystów jak i imigrantów, pragnących się tu osiedlić.

Hamburg miasto spichlerzy

Essen jako przykład dużego miasta atrakcyjnego turystycznie

Essen jest częścią aglomeracji miejskiej Zagłębia Ruhry. Aglomeracja jest zespołem jednostek administracyjnych w obrębie ośrodka miejskiego. W sumie mieszka tutaj ponad 5 mln ludzi. Samo Essen liczy blisko 580 tys. mieszkańców. Znajduje się ono w landzie Nadrenia Północna-Westfalia i pełni funkcję portu. Jest to miasto uniwersyteckie.

Nazwa miasta nie pochodzi od jedzenia (essen) a od staroniemieckiego słowa oznaczającego jasion. Znajduje się tutaj wiele szkół artystycznych a miasto zostało okrzyknięte w 2010 roku europejską stolicą kultury.

Najważniejsze miasta Niemiec pod kątem gospodarczym, politycznym i kulturalnym

Bez wątpienia do atrakcyjnych kulturowo i turystycznie miast należy Brema. Bremę nazwalibyśmy raczej małym miastem jak na niemieckie standardy, jednak zamieszkuje ją ok 560 tys. ludzi, co sprawia, iż przypomina, np. Poznań. Brema leży nieopodal morza. Jest stolicą landu jak i samym landem. Brema została założona w VII wieku i należała do Hanzy. Położona nad Wezerą obfituje w historyczne budowle oraz współczesne czy wręcz modernistyczne gmachy.

Brema – gratka dla zwiedzającego

W Bremie warto zobaczyć:

  • Starówkę. Mieści się tam pomnik muzykantów czyli osioł, na którego plecach stoi pies, na nim z kolei kot a na samej górze znajduje się kogut. Pomnik odnosi się do historii braci Grimm o zwierzętach z gospodarstwa, które nie były już więcej potrzebne.
  • Na dawnych murach obronnych Bremy znajdują się charakterystyczne, urokliwe wiatraki.
  • Inna rzeźba mieści się przy Sögestraße. To świniopas ze świnią i psem. Na starówce stoi pomnik Rolanda, będący symbolem wolności.
  • Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ratusz został przebudowany finalnie w stylu renesansu wezerskiego.
  • Warto przejść się ulicą Bednarzy, liczącą 110 m długości i charakteryzującą się poprzez swoją wąskość, natomiast najwęższe i najkrótsze ulice znajdują się w dzielnicy Schnoor.
  • Definitywnie nie powinno zabraknąć w planie zwiedzania Muzeum Universum. Imponujący modernistyczny budynek został wykonany ze stali nierdzewnej.

Brema i starówka

Niemcy – najbardziej znaczące gospodarczo i najbardziej przyjazne do życia miasta

W zależności od wielu decydujących czynników miasta nadają się bardziej lub mniej do życia, są przyjazne lub szare itd.. Kulturowo należy pamiętać o już wspomnianym Essen. Inną kwestią jest historia oraz wydarzenia i tło, na tle którego miasta powstały. Np. Lipsk był najludniejszym miastem NRD. Obecnie mieszka tam znacznie mniej ludzi niż wcześniej, przed zjednoczeniem Niemiec. Pod kątem gospodarki wyróżnić można kilka najbardziej znaczących ośrodków miejskich.

Po pierwsze możnaby zastanowić się, które z niemieckich miast jest najprzyjaźniejsze do życia. Rokrocznie na szczycie rankingów znajduje się austriacki Wiedeń, jednak Niemcy również mogą pochwalić się pewnymi osiągnięciami na tym polu. Wśród najbardziej przyjaznych mieszkańcom znalazły się Monachium, Düsseldorf oraz Frankfurt nad Menem. Na świecie w rankingu Mercer Quality of Living Survey 2019 miasta te zajęły wysokie 3, 6 i 7 miejsce.

W latach 2010 oraz 2018 Monachium zajęło pierwsze miejsce wg magazynu Monocle. W rankingu uplasowały się aż cztery niemieckie miasta. Istnieje również warty wspomnienia ranking najbardziej zrównoważonych miast, w skład oceny wchodzą czynniki społeczne i socjalne, tj., np. jakość życia, zanieczyszczenie powietrza oraz wyniki gospodarcze. W czołowej dziesiątce znajdują się Monachium i Frankfurt nad Menem.

Starówka w Monachium z lotu ptaka

Niemcy potęgą gospodarczą

Niemcy są trzecim po Chinach i USA eksporterem na świecie. Z zarabianych w ten sposób bilionów dolarów powstaje nadwyżka handlowa w wysokości paruset miliardów euro. Po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japoniii Niemcy to czwarta potęga gospodarcza na świecie. Wartość produktu krajowego brutto wynosi osiem razy więcej niż Polski. Dzięki powojennemu planowi Marshalla Niemcy osiągnęły sukces na tym polu.

W Zagłębiu Ruhry wydobywano węgiel kamienny, działały huty żelaza a także prężnie przemysł chemiczny i elektromaszynowy. Niemiecka gospodarka opiera się dziś głównie na sektorze usług. Największe znaczenie przypisuje się handlowi i transportowi.

Jednym z największych portów lotniczych jest Frankfurt nad Menem. Hamburg, Lubeka, Rostock oraz Kilonia to ogromne porty morskie. Największym portem rzecznym w Europie jest Duisburg. W Zagłębiu Ruhry wytwarza się również stal. Niemieckie fabryki działają w całej Europie Środkowej i Wschodniej, zaś w samych Niemczech zakładów jest systematycznie coraz mniej. Specjalistyczne sprzęty i maszyny wytwarzane są w dalszym ciągu w kraju. Niemcy zajmują pierwsze miejsce na świecie w wydobyciu węgla brunatnego.

Frankfurt największym portem lotniczym

Monachium, Wiesbaden, Frankfurt nad Menem i Stuttgart – najbogatsze miasta Niemiec

BMW wytwarzane w Niemczech

Oto najbogatsze miasta naszego zachodniego sąsiada.

  • Monachium a w zasadzie cały land – Bawaria – to najbogatszy region w Niemczech. Jego powierzchnia wynosi 70 541,57 km2 a produkt krajowy brutto 632 897 mln euro. Bawarię nazywa się doliną krzemową Niemiec. Tutaj rozwinięty jest w najwyższym stopniu przemysł lotniczy i produkuje się silniki lotnicze. Ponadto powstają tu silniki dla czołgów. Swoją siedzibę ma tu również europejski koncern militarny i lotniczy.
  • Niemieckie samochody znane są na całym świecie. To właśnie tu powstaje Audi. Dalej wymienić należy MANa, który wytwarza, m.in. autobusy. BMW czyli bawarska fabryka silników, także ma swoją siedzibę w Bawarii. Niemieckie rolnictwo działa i rozwija się najprężniej w Bawarii a powstaje tu, m.in. nabiał w różnej postaci. W Bawarii mieszczą się aż trzy elektrownie atomowe: Gundremmingen, Grafenrheinfeld oraz Isar w Essenbach.
  • PKB Hesji wynosi 294 477 mln euro. Stolicą landu jest Wiesbaden. De facto to Frankfurt nad Menem uznawany jest nieoficjalnie za stolicę tego landu i jest najbardziej rozwinięty gospodarczo. Mowa tu głównie o bankowości a sam Frankfurt nazywa się niemieckim Nowym Jorkiem. W Hesji mieści się, m.in. siedziba Lufthansy, Deutsche Bahn czy Deutsche Bank.
  • Południe Hesji zalicza się do najbardziej uprzemysłowionych obszarów w Niemczech. Znajdziemy tu koncerny chemiczno-farmaceutyczne, samochodowe, przemysłu maszynowego oraz przedsiębiorstwa działające w sektorze usług. W Offenbach nad Menem kwitnie przemysł skórzany. Ponad 30% Hesji zagospodarowano rolnie.
  • Stuttgart jest stolicą Badenii-Wirtembergii, której powierzchnia to 35 751,46 km2 a PKB to 524 325 mln euro. Tu wytwarza się m.in. Porsche. Obrót przedsiębiorstw Badenii wyniósł przed dziesięciu laty 80 mld euro. Hoduje się tu bydło, jest wiele lasów, uprawiane są pszenica, buraki, ziemniaki zaś pola rolne zajmują niemal połowę powierzchni landu. Tu rozwija się także przemysł elektrotechniczny, mechaniczny, optyczny, włókienniczy, odzieżowy czy zegarmistrzowski.

Wiesbaden jest bogate

Zagłębie Ruhry – (niegdyś) zagłębie przemysłowe Niemiec

Zagłębie Ruhry mieści się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, na zachodzie Niemiec. Leży nad rzeką Ruhrą. Do największych miast należą Dortmund, Duisburg oraz Essen. Tu znajdują się jedne z największych na świecie złóż węgla kamiennego, soli kamiennej, ołowiu i cynku. Dobrze rozwinięty jest przemysł ciężki czyli hutnictwo, chemiczny – w tym kosmetyczny; zbrojeniowy, elektroniczny, spożywczy, włókienniczy a także środków transportu.

W procesie restrukturyzacji tego obszaru położono największy nacisk na rozwój terenów zieleni i rekreacji, by nie było to już więcej szare miejsce, kojarzone jedynie z fabrykami. Co jednak znamienne będące niegdyś przemysłowym sercem Europy Zagłębie Ruhry staje się biegunem biedy. Największy okręg przemysłowy w Europie przeżywa kryzys. Jak określają europejskie kryteria w biedzie żyją ludzie utrzymujący się za 60% średniej krajowej. W 2018 zamknięto ponadto ostatnią z kopalni.

Zagłębie Ruhry

Dortmund

W Dortmundzie i Duisburgu w biedzie żył przed dziesięciu laty średnio co piąty mieszkaniec. Ta liczba stale się powiększa. Z powodu technicznej rewolucji coraz bardziej potrzebni są wykwalifikowani pracownicy a mniej fizyczni robotnicy. Essen, zadłużone na miliardy euro, stoi na skraju bankructwa. Sam Dortmund jest największym miastem zagłębia. Jest on zieloną metropolią Westfalii, co też ciekawe zważywszy na charakter Zagłębia Ruhry.

Najważniejsze miasta Niemiec pod względem politycznym

Centrum politycznym Niemiec jest Berlin. Niemcy należą do Unii Europejskiej od 1958 roku. Są federalną republiką parlamentarną z kanclerzem na czele rządu, zaś prezydent stoi na czele państwa. Jak w Polsce tak w Niemczech prezydent pełni rolę reprezentacyjną. Niemcy podzielone są na szesnaście landów, z który każdy posiada autonomię i dużą swobodę działania. Berlin, Hamburg i Brema są zarówno miastami jak i landami.

Ważny politycznie jest nie tylko Berlin. Niemieckie gminy i miasta utrzymują tysiące partnerstw na całym świecie. Polega to na wymianach szkolnych, organizowaniu wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Blisko jedna trzecia z tego to stosunki z miastami francuskimi. Jedno z wcześniejszych tego typu partnerstwo zawarto w 1950 roku i miało ono charakter pojednawczy po wojnie. Już w 1925 zawarto pierwsze partnerstwo między Kilonią a Duńskim miastem.

Spoza europejskich miast najwięcej partnerstw zostało zawarte z miastami ze Stanów Zjednoczonych. Przeciwdziałając ksenofobii nawiązano w 1995 partnerstwo między Bremą a tureckim Izmir. Czasem zawiera sie partnerstwa na bazie podobieństw nazw lub wręcz ich bliźniaczych odpowiedników po obu stronach. Najwięcej partnerstw w Niemczech ma Kolonia (dwadzieścia cztery miasta), dalej jest Berlin i Darmstadt. Partnerstwa bywają również zawierane wewnątrz kraju.

Rada Gmin i Regionów Europy

Wprawdzie Rada Gmin i Regionów Europy ma swoja siedzibę w Brukseli, jednakże została założona w 1951 przez pięćdziesięciu niemieckich i francuskich włodarzy miast. Jest ona najstarszym i największym stowarzyszeniem, które zrzesza samorządy lokalne i regionalne krajów europejskich. Obecnie do rady należy ok stu tysięcy przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Rada działa na rzecz samorządów i demokracji a lokalne podmioty mogą dzięki temu wpływać na europejskie prawo i politykę.

W radzie następuje wymiana doświadczeń na poziomie regionalnym i lokalnym zaś zakres jej działania obejmuje rynek pracy, energię i środowisko, usługi, transport, politykę ds. miast i wsi czy miasta partnerskie.

Zjednoczony Berlin pełen podziałów

Berlińczycy będący rodowitymi mieszkańcami miasta stanowią niespełna jego połowę. W Berlinie prym wiodą obcokrajowcy. Jest to miasto multi-kulti, jednak nie tylko z powodu przyjezdnych z innych regionów Europy i świata. Chodzi tutaj również o “snobistycznych” Niemców z południowego-zachodu kraju, tj. Stuttgartu, Tubingi czy Augsburga. Co jednak ciekawe, Berlińczyk jako taki, niezależnie od rozumienia, preferuje tzw. slow life i woli zarobić mniej kosztem wolnego czasu. Osiedlających się tu przyjezdnych jest natomiast bardzo wielu a 70% pochodzi zza granicy.

Hanza przyczyniła się do rozwoju niemieckich miast

W skrócie należałoby w tym miejscu wspomnieć wpływ związku kupców na rozwój gospodarczo-polityczny Niemiec. Od średniowiecza rozwijała się Hanza niemiecka, będąca związkiem miast handlowych Europy, której miasta członkowskie popierały się na polu gospodarczym. Stanowiły one siłę polityczna o tyle, że zrzeszały się wewnątrz organizacji. Do najbardziej znanych miast hanzeatyckich należą Lubeka, Kolonia, Rostock, Hamburg, Brema i Wismar. Cztery ostatnie dołączyły po XIII wieku.

Hanza ustanawiała prawa, cła a także reguły handlu. Bogactwo Hanzy w jej szczytowym momencie pochodziło z monopolu na handel morski jak też z narzuconych wysokich cen. Handlowano bawełną, tytoniem, kawą, drewnem, cytrusami. Liga Hanzeatycka nie została nigdy zlikwidowana. Należący do Hanzy od 1321 Hamburg jest obok wspomnianych Rostocka i Lubeki jednym z najważniejszych miast Niemiec do dziś, zachowując swą świetność.

Największe miasta Niemiec – Berlin

Parlament w Berlinie

Berlin jest stolicą Niemiec, zarazem miastem jak i krajem związkowym. Berlin ma powierzchnię 892 km2 i był w roku 2022 zamieszkiwany przez niemal 3 822 000 ludzi. Położony we wschodniej części Niemiec znajduje się blisko granicy z Polską, tym samym jest chętnie wybieranym celem podróży przez rodaków. Od granicy dzieli go ok. 90 km. Berlin położony jest nad rzeką Sprewą.

Co warto zobaczyć w Berlinie?

  • Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest Brandenburger Tor. Brama Brandenburska została zbudowana na końcu XVIII wieku i symbolizuje Pokój i Wolność. Podczas II wojny światowej brama została niemal całkowicie zniszczona i odbudowano ją w 1957 roku. Brama Brandenburska znajduje się na Pariser Platz.
  • Mur Berliński jest bez wątpienia symbolem Niemiec. Ściślej mówiąc jest to symbol zimnej wojny i podziału Niemiec. Można do dziś oglądać mur, okopy, zapory z drutów.
  • Alexanderplatz znajduje się we wschodniej części Berlina. Jest on centralnym węzłem komunikacyjnym, jako że jest tu dworzec kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi regionalne. Wsiąść można także w jedną z czterech kursujących tutaj linii metra. Nazwa placu pochodzi od cara Rosji Alexandra I, natomiast o samym placu powstała powieść autorstwa Alfreda Döblina, pt. Berlin Alexanderplatz z 1929 roku.
  • Wyspa Muzeów jest jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie. Przypomina nieco Museumsquartier w Wiedniu. W północnej części wyspy Spreeinsel znajduje sie Museumsinsel, zawierające muzeum im. Bodego, pergamońskie, Nowe i Stare Muzeum oraz Starą Galerię Narodową. Wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO gości głównie zbiory architektoniczne oraz sztukę XIX wieku.
  • Potsdamer Platz jest najruchliwszym placem Berlina. Oddalony jest o 3 km od Alexanderplatz.

Berlin i polityka międzynarodowa

Reichstag to niemiecki parlament. Od 1999 jest siedzibą Bundestagu. Położony w dzielnicy Tiergarten został wzniesiony na końcu XIX wieku w stylu neorenesansowym. Został przebudowany w 1933 i 1999 roku. Do końca drugiej wojny światowej obradował tutaj parlament II Rzeszy a do 1933 roku odbywały się w budynku posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Parlament udostępniony jest zwiedzającym.

Odnośnie do polityki międzynarodowej Berlina i Niemiec, sytuacja jest może nie tyle napięta, jako że Niemcy są podstawowym filarem UE, ale pogorszyła się ze względu na inwazję Putina na Ukrainę i zwlekanie Niemiec w kwestii sankcji. Jednakże Berlin to nie tylko parlament, będący miejscem ważnych obrad, lecz także miasto goszczące istotne wydarzenia, przemówienia i będące tłem spotkań. Za czasów rządów Angeli Merkel dążono do wzrostu znaczenia niemieckiej racji stanu, niestety, kosztem solidarności europejskiej.

Jedno z ważniejszych wystąpień Merkel wygłosiła na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, który pełnił tego dnia reprezentacyjną funkcję. Niemniej ważna jest rola Berlina i jego udział w gospodarce kraju. Do największych pracodawców należą, np. Siemens, Edeka, Zalando, Mercedes.

Hamburg – najbardziej zielone miasto Niemiec?

Hamburg jest atrakcyjny

Drugie największe miasto Niemiec pod względem ludności obfituje w atrakcje. Poza starówką warto wybrać się portu, będącego świadkiem hanzeatyckiej historii miasta. Hamburg nazywany jest miastem spichlerzy. Położony w północnych Niemczech, jest również landem. Hamburg zamieszkuje niemal dwa miliony ludzi.

Nieopodal portu znajduje się największy na świecie kompleks magazynów, wzniesiony w cegle w stylu wilhelmińskiego gotyku. Precyzyjne Muzeum Miniatur jest kolejnym obowiązkowym punktem podczas zwiedzania. Co kwadrans zmienia się tu światło odpowiednio do dnia i nocy, co stanowi fajne urozmaicenie i element wyróżniający. Nie powinno w planie wycieczki zabraknąć wizyty w Filharmonii nad Łabą.

Modernistyczny budynek łączy się ze starym korpusem. Szklana konstrukcja przypomina falę. Istnieje możliwość wjazdu na bezpłatny taras widokowy. Natomiast dlaczego Hamburg może mienić się najbardziej zielonym miastem Niemiec i czy inne miasta nie pretendują do tego określenia? Hamburg obfituje w parki. Jest tu mnóstwo zieleni a najbardziej znanym parkiem jest Planten un Blomen.

Hamburg czy Dortmund – gdzie jest bardziej zielono?

Planten un Blomen zajmuje powierzchnię aż czterdziestu siedmiu hektarów. Mieści się tu jeden z największych ogrodów japońskich w Europie. Ponadto na rzece Alster znajdują się sztuczne jeziora Aussen- i Binnenalster. Są one oazą spokoju i miejscem, w którym bujnie kwitnie przyroda a także spokojnie żyje fauna. Warto odwiedzić także dzielnicę Treppenviertel. Są tu strome zbocza i wiele zieleni.

Według Indeksu Zielonej Przestrzeni Miejskiej to jednak Dortmund jest czwartym najbardziej zielonym miastem świata. Jest on jednocześnie dużym miastem – dziewiątym co do wielkości na terenie Niemiec. Rankingi bywają dość subiektywne, ów jest specyficzny i teoretycznie dokładny, jako że dane zebrano za pomocą zdjęć satelitarnych oraz sztucznej inteligencji. Aż 58% powierzchni Dortmundu zajmują tereny zielone, z czego przeważają drzewa i wysokie krzewy a resztę stanowią trawniki.

Dortmund centrum

Hamburg miastem studenckim

Nieoficjalnie mawia się o Hamburgu, iż jest miastem uniwersyteckim. W istocie studiuje tu wielu studentów zarówno z Niemiec jak i zza granicy. Wprawdzie w stolicy uniwersytetów jest więcej a przewaga jest miażdżąca, ponieważ różnica wynosi aż dwadzieścia (między 39 a 19), to jednak Hamburg przyciąga rzesze osób łaknących wiedzy. Niemniej jednak warto rozważyć, np. Konstancję nazywaną Małym Harvardem nad jeziorem, renomowany uniwersytet w Tybindze, Heidelberg czy Getyngę.

Monachium – trzecie co do wielkości miasto Niemiec

Monachium jest ze wszech miar interesujące. Liczące około 1,5 mln mieszkańców i znajdujące się w urokliwej Bawarii jest siedzibą Federalnego Trybunału Finansowego a także centrali prestiżowego Towarzystwa Marxa Plancka. To główny ośrodek kulturalno-naukowy południowych Niemiec. Choć duże, daje się bez problemu obejść w jeden dzień. Warto się dosłownie zatracić w Monachium i iść przez miasto bez planu, jako że jest ono prosto urządzone.

Prosto znaczy, iż ulice rozchodzą się dość regularnie, względnie prostopadle i, mijając po drodze atrakcyjne budynki, nowsze i starsze a także gmachy użyteczności publicznej etc., zawsze dotrzemy do konkretnego punktu. Zwiedzanie warto rozpocząć od ścisłego centrum, tzn. od starego rynku w Altstadt. Tam mieści się Marienplatz, Hofbräuhaus München, Sendlinger Tor, Karlsplatz jak w Wiedniu, Kunsthalle München. Nieopodal napotkamy Residenz München oraz Odeonsplatz czy stary ogród botaniczny.

Rozszyfrowując powyższe nazwy napotkamy wokół na masę muzeów jak i zabytki. Tak zatem Rezydencja w Monachium pałac w centrum, do którego przynależą ogrody, zaś wewnątrz mieszczą się dzieła sztuki należące do muzeum państwowego. Plac Mariacki (Marienplatz) to samo centrum i węzeł komunikacyjny. Znajdziemy tu aż dwa ratusze i kościół św. Piotra. Hofbräuhaus jest piwiarnią zaś Sendlinger Tor jest odrestaurowaną bramą z dwoma wieżami z XIV wieku, zbudowana z czerwonej cegły.

Monachium park i stadiony

Monachium – tzw. “druga stolica Niemiec”. Co zwiedzić?

Monachium jest stolicą piwa, zaś Bawaria znana jest z Oktoberfest. Jednakże Monachium to znacznie więcej. Wyruszając z monachijskiej starówki można skierować się, np. na południe na Viktualienmarkt, będący placem targowym. Ponad sto stoisk skupia się na sprzedaży piwa. Przy placu znajduje się również jeden z najstarszych zachowanych do dziś kościołów.

Bez wątpienia warto przejechać się lub zrobić sobie dłuższą wycieczkę pieszą do stadionu Allianz Arena znajdującego się na północy miasta. Jeszcze ciekawszym wariantem zwiedzania wydaje się Olympiapark München. Przepiękny park znajduje się na zachód od stadionu piłkarskiego i północny-zachód od starówki. Wieża widokowa Olympiaturm oferuje zapierający dech w piersiach widok – mówi się, że dojrzeć można stąd Alpy. Wieży liczy 190 m wysokości. W parku znajdują się także bardzo ciekawe rzeźby.

W Monachium natrafimy również na Ogród Angielski, natomiast nieco na uboczu znajduje się Pałac Nymphenburg. Była to letnia rezydencja rodu Wittelsbachów. Niemniej jednak Monachium poza tym, że jest atrakcyjnym turystycznie miastem, to wraz z Hamburgiem, Berlinem i Essen zalicza się do najlepszych miast studenckich na świecie.

Kolonia – z czego słynie?

Kolonia nocą

Czwarte co do wielkości miasto Niemiec pod kątem zaludnienia słynie z piwowarstwa. Mieszczą się tu aż dwadzieścia cztery browary, czyli najwięcej na świecie. Tu również znajduje się największy w Europie dom publiczny. Kolonię zamieszkuje 1 073 096 osób (stan na koniec września 2022). Kolonia jest miastem na prawach powiatu w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia i jest położone na zachodzie kraju.

Kolonia leży malowniczo nad rzeką Ren, zaś jednym z jej symboli jest gotycka katedra Kölner Dom, której podobiznę można znaleźć, np. na opakowaniach czekoladek oraz różnych pamiątkach dla turystów. Uniwersytet w Kolonii jest jednym z najstarszych w kraju. Ponadto miasto jest najważniejszym miastem Nadrenii pod względem kulturalno-gospodarczym.

Co warto zobaczyć w Kolonii?

Życie w Kolonii toczy się spokojnie i w niczym nie przypomina wielkich metropolii. To samo dotyczy zabytków, których jest tu relatywnie mało.

  • Kolonia to przede wszystkim historyczne miasto, pamiętające czasy Cesarstwa Rzymskiego. Znajduje sie tu brama, stanowiąca część północnej bramy miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
  • Most Hohenzollernów położony jest przy katedrze i prowadzi na druga strone Renu.
  • Köln Triangle Panorama jest punktem widokowym po drugiej stronie rzeki.
  • Muzeum Ludwig mieści wielką kolekcję sztuki nowoczesnej. Wystawiane są tu, m.in. obrazy i rzeźby Picassa.
  • Muzeum czekolady w Kolonii jest jednym z ciekawszych punktów na mapie miasta i oprócz możliwości skosztowania czekolady oraz przyjrzenia się procesowi produkcji, oferuje także tropikalne pomieszczenie do hodowli kakaowców.
  • W Kolonii mieści się Muzeum Michaela Schumachera.
  • Tu także powstała woda kolońska a dziś funkcjonuje w Kolonii muzeum perfum Farina Duftmuseum. Ponadto znajduje się tu fabryka w budynku 4711, gdzie organizowane są warsztaty z produkcji wody kolońskiej.

Frankfurt nad Menem

Frankfurt nad Menem

Piąty co do wielkości Frankfurt jest zamieszkiwany przez ponad 764 tys. ludzi. Położone w kraju związkowym Hesja jest jedną z najważniejszych metropolii finansowych świata. Wraz z okolicznymi wioskami żyje tu ok. 5 mln osób. Frankfurt leży nad Menem. Jego lotnisko jest ósmym na świecie i drugim w Europie obsługującym najwięcej pasażerów. We Frankfurcie siedzibę swoja ma Europejski Bank Centralny. Odbywają się tu też słynne targi.

Frankfurt słynie z połączenia tradycji z nowoczesnością. Stare miasto jest najmłodszą starówką na świecie, jako że 90% miasta uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej. Mieści się tu dom Goethego, autora Fausta, oraz Katedra Cesarska św. Bartłomieja. Na Wybrzeżu Muzeów znajdziemy aż trzynaście galerii, w tym Muzeum Filmu czy Muzeum Sztuki Użytkowej. Co więcej we Frankfurcie powstało niemieckie techno.

Poza finansowym centrum miasta nie należy pominąć podczas zwiedzania najpiękniejszych parków, np. Park Nizza, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat.

Największe miasta Niemiec różnią się pod kątem liczby mieszkańców jak i zajmowanego obszaru, jednakże Berlin i Hamburg wiodą prym. Najważniejszym ośrodkiem finansowym jest Frankfurt, politycznie liczącymi się miastami są Berlin i Bonn, natomiast kulturalnie i naukowo możnaby wyróżnić wiele miast.