7 niemieckich miast graniczących z Polską

Frankfurt nad Odrą

Frankfurt nad Odrą, z niemieckiego Frankfurt Oder to miasto położone na lewym brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Miasto ma 147,6 km². A stan zaludnienia w 2019 roku wynosił 57 873.

Miasto połączone jest z polskimi Słubicami Mostem Przyjaźni, który umożliwia Polakom spacery na niemiecką stronę i odwrotnie.

Bardzo ważnym miejsce we Frankfurcie nad Odrą jest Uniwersytet Europejski Viadrina. Uczelnia ta współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Duża część studiujących tam to obcokrajowcy, w tym Polacy. Na Uniwersytecie Viadrina znajdziemy 3 wydziały:

  • Wydział Ekonomii
  • Wydział Prawa
  • Wydział Kulturoznawstwa

Frankfurt nad Odrą słynie z wielu kościołów, zabytkowych budowli i ciekawej architektury. W mieście znajdziemy też dużo zieleni, co jest dużym atutem.

Görlitz

Görlitz

Miasto znajduje się w kraju związkowym Saksonia. Położone jest nad Nysą Łużycką na granicy z Polską. Jego powierzchnia to 67,52 km².

Kiedyś Görlitz tworzyło jedno miasto ze Zgorzelcem położonym w województwie dolnośląskim. Jednak po II Wojnie Światowej miasto zostało podzielone. Mimo wszystko okoliczni i tak traktują te miastka jako jedno. Bez problemu przemieszczają się przez granicę w celu np. zrobienia zakupów.

Görlitz jest pięknym miastem, bogatym w historię i kulturę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Spacer po mieście, wśród zachwycających budowli architektonicznych będzie niezapomnianym przeżyciem.

Dodatkowo znajdzie się też wiele atrakcji dla wielbicieli natury i aktywnego wypoczynku.

A dla najmłodszych poleca się wycieczkę do zoo Görlitz o powierzchni 5 ha.

Eisenhüttenstadt

Eisenhüttenstadt w dosłownym tłumaczeniu oznacza Miasto Huty Żelaza. Miasto leży nad Odrą, we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oder-Spree. Jest dość małym miastem o powierzchni 63,4 km².

Miasto Eisenhüttenstadt nazywało się kiedyś Stalingradem. W 1961 roku połączono je z Fürstenbergiem i Schönfließ i tak powstało Eisenhüttenstadt.

Nazwa miasta pochodzi od znajdującej się tam huty żelaza.

Historia huty zaczęła się już w 1950 roku kiedy podjęto decyzję o jej budowie. Od tego czasu prężnie się rozwija i pracuje tam około 2500 osób. Co ciekawe, niedawno powstał plan według, którego huta ma wykorzystywać jedynie odnawialne źródła energii.

Oprócz tej symbolicznej huty, w mieście znajdziemy dużo terenów zielonych, lasów i jezior. Poza tym można odwiedzić tam Muzeum Miejskie, które przedstawia historię miasta i okolic.

Cottbus, inaczej Chociebuż

Cottbus, z polskiego Chociebuż, to miasto o powierzchni 164,3 km². Znajduje się we wschodnich Niemczech, dokładnie w kraju związkowym Brandenburgia. Jest najważniejszym miastem Dolnych Łużyc. Położone jest nad rzeką Sprewą. W roku 2019 liczba ludności wynosiła tam 100 219.

Chociebuż oferuje spacer po malowniczym rynku, pośród zabytkowych kamienic w barokowym stylu. Znajdziemy tam też wiele murali ukazujących przeszłość miasta.

Na miejscu warto odwiedzić również wieżę widokową, gdzie można podziwiać panoramę miasta.

Ważnymi punktami na mapie Cottbus są również Park i Pałac Branitz, który zachwycą architekturą i ogrodem.

Będąc w mieście warto również zajrzeć do ewanggelickiego kościoła św. Mikołaja.

W Chociebużu znajdziemy również atrakcje dla dzieci takie jak przejażdżka kolejką wąskotorową oraz ogród zoologiczny, gdzie spotkamy około 1200 zwierząt.

Oprócz tego w mieście znajdziemy inne ciekawe miejsca jak np. muzeum aptekarstwa czy manufakturę czekolady.

Jest to idealne miasto na weekendowy wyjazd zarówno dla dorosłych jak i dla rodzin z dziećmi.

Guben

Małe miasteczko, które liczy sobie jedynie 43,75 km² powierzchni. Posiada jednak bardzo ciekawą historię.

Obecnie położone jest na granicy z Polską. Dokładnie znajduje się w niemieckiej części Łużyc Dolnych w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na lewym brzegu Nysy Łużyckiej.

Polskim odpowiednika miasta Guben jest Gubin. Oba miasta były ze sobą połączone do 1945 roku. Wtedy właśnie zostały podzielone na polską i niemiecką część.

Guben jest miastem bogatym zabytki i atrakcje. Nie bez powodu organizowane są tam nawet wycieczki szkolne z Polski.

Wyjątkowym miejscem, które przyciąga do Guben jest Plastinarium Gunthera von Hagens. Jest to ośrodek przypominający swego rodzaju muzeum. W środku znajdziemy wystawę anatomiczną ciał ludzi i zwierząt oraz poznamy etapy plastynacji, która polega na usunięciu z organizmu tkanek, wody i tłuszczu w celu zahamowania rozkładu ciała.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia, szczególnie dla fanów motoryzacji jest Oldtimerclub, czyli muzeum zabytkowych samochodów.

Oprócz tego w mieście znajdują się inne ciekawe muzea jak np. Muzeum Miasta i Przemysłu. Guben oferuje też wiele możliwości aktywnego wypoczynku między innymi: sporty wodne na Nysie Łużyckiej czy wycieczki rowerowe po malowniczych okolicach.

Warto też odwiedzić kościół klasztorny w stylu neogotyckim.

Guben jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast leżących przy granicy z Polską z powodu swoich oryginalnych atrakcji i zachwycającej panoramy miasta.

Schwedt/Oder

Jedno z większych miast położonych na niemiecko-polskiej granicy. Jego powierzchnia liczy 252,2 km². Dokładnie położone jest nad Odrą, w powiecie Uckermark, w Brandenburgii.

W mieście znajdziemy naprawdę wiele zabytków, do których zaliczają się przede wszystkich kościoły, ale także ruiny zamku, ratusz, młyn miejski czy fragmenty murów miejskich.

Jest to idealne miejsce dla fanów zabytkowych budowli i sympatyków historii.

Możemy także obejrzeć tam Pałac Criewen z 1746 roku.

Warto tam również zajrzeć do Muzeum Tabaki lub Muzeum Miasta, by lepiej poznać jego historię.

Będąc w Schwedt/Oder mamy możliwość wybrać się również do Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, który oferuje malownicze krajobrazy i jest niemiecko-polskim rezerwatem przyrody.

Zittau

Zittau

Zittau, z polskiego Żytawa, jest małym miastem o powierzchni 66,74 km². Położone przy granicy polskiej i czeskiej. Należy do kraju związkowego Saksonia. Leży w powiecie Görlitz.

Główną atrakcją tego regionu jest zamek i klasztor Oybin. W zasadzie są to pozostałe już ruiny po zamku i klasztorze wzniesionych już w XIV wieku. Ruiny znajdują się na jednej ze skał w Górach Żytawskich. Spacer w murach dawnych budowli kosztuje około 5 Euro. Uroku dodaje tam malowniczy krajobraz górski i otaczająca to miejsce przyroda.

Znajduję się tam również kurort Oybin, czyli popularne uzdrowisko.

Zittau idealnie nadaje się na rodzinną wycieczkę. Miasto oferuje również atrakcje dla najmłodszych takie jak Ogród Zoologiczny z wieloma gatunkami zwierząt. Zapewnia on takie niezapomniane wrażenia jak spacer z lamą czy karmienie pingwinów. Dodatkowo znajdziemy tam także restauracje, kawiarnie czy place zabaw.

Co na pewno przyciąga turystów do Zittau to piękne góry, które gwarantują zachwycające widoki. Można tam spacerować i skorzystać z punktów widokowych, by obejrzeć panoramę miasta.

Dodatkowo w mieście można odwiedzić ciekawe muzea czy zabytkowe kościoły. W mieście jest też oryginalny zegar kwiatowy.

Mimo swojej małej powierzchni Zittau i jego okolice obfituje w najróżniejsze atrakcje i ma bardzo ciekawą historię, z która warto się zapoznać.