Ciekawe miasta na granicy polsko-niemieckiej

Słubice

Jest to małe miasteczko o powierzchni 19,2 km² leżące na granicy polsko-niemieckiej. Miasto znajduje się w zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie słubickim.

Słubice są najmniejszym miastem akademickim w Polsce. Znajduje się tam Collegium Polonicum, czyli połączenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Viadrina.

W Słubicach znajduje się stadion sportowy, którego początki sięgają 1914 roku.

Miasto posiada również mały, ale urokliwy deptak.

Warto odwiedzić tam również zabytkowy Kościół pw. NMP Królowej Polski z 1946 roku oraz Cerkiew prawosławną pod wezwaniem Opieki Matki Bożej.

W Słubicach znajduje się również pomnik wikipedii. Dokładnie położony jest na placu Frankfurckim i dedykowany współautorom wikipedii.

W Słubicach do 2007 roku funkcjonowało drogowe i piesze przejście graniczne, gdzie odbywały się kontrole.

Słubice mimo swojej małej wielkości są miasteczkiem wartym zobaczenia.

Świnoujście

W Świnoujściu znajduje się symbolicznie zaznaczone przejście graniczne z betonową bramą, na której widnieje flaga Polski i Niemiec.

Świnoujście to miasto skrajnie wysunięte na północny zachód kraju. Położone w województwie zachodniopomorskim.

Jest to też popularne uzdrowisko, do którego przyjeżdża wielu Polaków i Niemców w celu wypoczynku i poprawy stanu zdrowia.

Świnoujście położone jest nad Morzem Bałtyckim oraz nad cieśniną Świną. Znajduje się tam port morski, liczne plaże i kąpieliska.

Powierzchnia Świnoujścia wynosi 197,2 km². Z czego tylko 91,23 km² to powierzchnia lądu, a pozostałe 106 km² zajmują wody.

Miasto to jest chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski jak i przez turystów Niemieckich. Bliskie położenie granicy działa więc zdecydowanie na jego korzyść. Dodatkowo posiada ono również status uzdrowiska.

Świnoujście zyskuje na popularności głównie latem, kiedy przy ciepłej i słonecznej pogodzie można kąpać się w morzu, opalać na plaży i korzystać ze wszystkich atrakcji miasta.

W okolicy oprócz plaż, licznych restauracji i kawiarni znajdziemy również zabytki i ciekawe budowle.

Na terenie miasta warto zobaczyć latarnie morską, kościół Najświętszej Maryi Panny czy Woliński Park Narodowy.

Dla sympatyków historii poleca się zwiedzić tamtejsze fortyfikacje, do których należą np.: Fort Zachodni czy Podziemne Miasto.

Dla rodzin z dziećmi również nie zabraknie tam rozrywki. Oprócz możliwości zabawy na plaży, można wybrać się także do Aquaparku.

Będąc w mieście warto wybrać się na spacer promenadą lub wejść na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę miasta i morza.

W Świnoujściu jest wiele atrakcji dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Miasto umożliwia pełny relaks oraz aktywny wypoczynek.

Wielu obywateli Niemiec chętnie spędza tam urlopy. Korzystają z uzdrowisk lub hoteli spa, których tam nie brakuje. Spokój, bliskość natury i świeże powietrze to zdecydowanie duże zalety tej miejscowości.

Gubin

Gubin położony jest na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, w polskiej części Dolnych Łużyc. Do 1945 roku było wschodnią częścią niemieckiego miasta Guben. Należy do województwa Lubuskiego i do powiatu krosińskiego. Do roku 2007 funkcjonowało tu przejście graniczne.

Jest to małe miasto, jego powierzchnia wynosi jedynie 20,68 km². Według statystyk w 2019 roku Gubin zamieszkiwało około 16 619 osób.

Gubin może pochwalić się interesującą historią i ciekawymi zabytkami. W mieście warto zobaczyć Ruiny kościoła farnego Świętej Trójcy. Pierwotnie była to świątynia w stylu romańskim, którą mocno uszkodziło trzęsienie ziemi. Została jednak odbudowana w stylu gotyckim i ponownie zniszczona w wyniku ostrzałów w 1945 roku. Kościoła nie udało się już odbudować, lecz zachowały się okazałe ruiny, które można teraz podziwiać.

Warto wybrać się również do rzymsko-katolickiego kościoła Trójcy Świętej, zbudowanego w stylu neogotyckim.

Na rynku w Gubinie znajduje się renesansowy ratusz. A spacerując ulicami miasta możemy podziwiać baszty i mury obronne jak między innymi Basztę Bramy Ostrowskiej.

Gubin umożliwia zwiedzanie miasta z przewodnikiem, aby móc zagłębić historię miasta i poznać przeszłość oglądanych zabytków i budowli.

Szczecin

Granica Polska-Niemcy - Szczecin

Szczecin to dość duże miasto, które obfituje w atrakcje dla każdego. Jego powierzchnia wynosi 300,6 km², a liczba ludności w 2016 roku sięgała 404 461.

Szczecin, z niemieckiego Stettin, należy do Polski od 1945 roku. Obecnie jest największym miastem i stolicą województwa zachodniopomorskiego. Położone jest nad Odrą i jeziorem Dąbie. Od morza oddalone jest około 100 km.

Do 2007 roku znajdowało się tam kolejowe przejście graniczne Szczecin Gumieńce-Grambow. Przejście było czynne całą dobę, a odprawy graniczne odbywały się zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie. W grudniu 2007 roku przejście zostało zlikwidowane. Obecnie ze stacji Szczecin-Główny do stacji Lübeck Hauptbahnhof kuruje pociąg niemieckich linii kolejowych.

Szczecin to duże miasto, z bogatą i ciekawą historią oraz dużą ilością zabytków i atrakcji.

Tak naprawdę można o nim opowiadać godzinami.

Do popularnych atrakcji w Szczecinie należą między innymi Wały Chrobrego, znane dawniej jako Hakenterrasse. Jest to taras widokowy o długości około 0,5 km, powstały w latach 1902–1921.

Turyści chętnie odwiedzają też Zamek Książąt Pomorskich. Znajduje się on na Wzgórzu Zamkowym przy Odrze. Można go zwiedzać samemu bądź z przewodnikiem. Odbywają się tam również różne wystawy i wydarzenia kulturowe.

W Szczecinie znajduje się największy port rzeczny Odry, który ma duże znaczenie gospodarcze oraz turystyczne.

Mimo, że Szczecin nie ma bezpośredniego dostępu do morza znajdziemy tam zadowalające plaże i kąpieliska.

Wśród ciekawych miejsc na mapie Szczecina znajdują się również: Brama Portowa, Bazylika Archikatedralna Świ. Jakuba, która jest drugim najwyższym kościołem w Polsce, Gmach Główny Muzeum Narodowego oraz Muzeum Techniki i Komunikacji.

A to i tak nie wszystkie miejsca warte odwiedzenia.

Będąc w Szczecinie nie można pominąć spaceru po Starym Rynku wśród urokliwych kamienic.

Mimo tego, że Szczecin jest bardzo rozwiniętym miastem to umożliwia spędzanie czasu na łonie natury, można się wybrać na przykład do Puszczy Wkrzańskiej na granicy polsko-niemieckiej lub do jednego z parków w mieście.

Szczecin jest często odwiedzanym miastem przez Niemców. Bliskość granicy i bogactwo zabytków działa zdecydowanie na jego korzyść. Obywatele Niemiec przyjeżdżają tam na urlopy, wypoczywać i zwiedzać.

Zgorzelec

Zgorzelec to miasto położone na granicy polsko-niemieckiej w województwie dolnośląskim. Do 1945 roku była częścią niemieckiego miasta Görlitz. Obecnie jest to małe miasteczko o powierzchni 15,88 km². Według danych GUS miasto w 2019 roku zamieszkiwało 30 047 osób.

Mimo podziału Zgorzelca i Görlitz są one traktowane jako jedna miejscowość. Przemieszczanie się między nimi nie stanowi żadnego problemu.

Po polskiej stronie możemy skorzystać z takich atrakcji jak Muzeum Łużyckie, gdzie organizowane są wystawy czasowe.

Warto odwiedzić również piękny Park im. Andrzeja Błachańca. Nie da się ukryć, że po niemieckiej stronie, czyli w Görlitz znajdziemy nieco więcej atrakcji. Jednak warto poświęcić kilka godzin na spacer w urokliwym Zgorzelcu.

Kostrzyn nad Odrą

Znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim. Kostrzyn nad Odrą, z niemieckiego Küstrin, jest uznawany za najbardziej zniszczone w wyniku wojny polskie miasto.

W 1945 roku Kostrzyn został doszczętnie zniszczony i pozostały po nim jedynie ruiny. Przez jakiś okres był miastem zamkniętym. Odrodzenie miasta rozpoczęła budowa największej wtedy fabryki papieru i celulozy. W 1992 roku w Kostrzynie otwarto przejście graniczne. Od 1997 roku w mieście powstało wiele firm i fabryk, co sprawiło, że Kostrzyn stał się rejonem silnie uprzemysłowionym. Historia Kostrzyna jest na pewno warta zagłębienia, choć jest wyjątkowo smutna.

Obecnie powierzchnia miasta wynosi 46,14 km² i według badania z 2019 roku zamieszkuje je około 17 778 osób.

Do Kostrzyna nad Odrą warto wybrać się szczególnie w celu zobaczenia jego historii na własne oczy. Pozostałości po dawnym mieście mogą robić wrażenie.

Warte zobaczenia jest zdecydowanie Muzeum Twierdzy w Kostrzynie. Jego historia sięga aż XV wieku. Do Twierdzy należą 4 forty:

  • Fort Czarnów
  • Fort Gorgast
  • Fort Sarbinowo
  • Fort Żabice

Fort Sarbinowo umożliwia turystom wejście do środka i zwiedzanie go z innej perspektywy. Wycieczka po fortyfikacjach można zająć kilka godzin, ale na pewno robi wrażenie.

Zwiedzając miasto możemy oglądać pozostałości starego miasta, resztki murów, budynków czy schodów.

W Kostrzynie znajduje się Park Narodowy Ujście Warty, idealny na piesze i rowerowe wycieczki. Przy odrobinie uwagi można spotkać tam różne gatunki ptaków jak np. orzeł bielik.

Najbardziej do Kostrzyna nad Odrą przyciąga jednak Pol’and’Rock Festival, znany też jako Woodstock. Jest to jeden z największych festiwali muzyki rockowej w Europie. Organizowany jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i od 2004 roku odbywa się co roku właśnie w Kostrzynie nad Odrą.

Do miasta przyjeżdżają wtedy tysiące ludzi z różnych stron. Wydarzenie to przyciąga również wielu obcokrajowców, szczególnie z Niemiec.

Festiwal trwa 3 dni, podczas, których większość gości śpi na polu namiotowym.

Podsumowanie

Polskie miasta graniczące z Niemcami kryją w sobie wiele tajemnic. Większość z nich posiada ciekawą historyczną przeszłość. Swoją atrakcyjnością przyciągają obywateli Niemiec, którzy chętnie spędzają swoje urlopy właśnie w Polsce.

Wiele miast przygranicznych to miejscowości turystyczne. Zarówno w tych mniejszych i większych nie brakuje atrakcji. Będąc w pobliżu, któregoś z nich warto się zatrzymać chociaż na krótki spacer. Jeśli szukasz miejsca na dłuższy urlop to również świetnie się sprawdzą.